MENÜ

Yoga

Yin Yoga

ECEM ÖZNALBANT İLE YİN YOGA VE YİN YANG YOGA

Ecem Öznalbant, Yoga ile 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesinde tanıştım. 2014 yılında Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin yoga eğitmenlik programına katıldım. Geleneksel Hatha yogayı, bütünsel bir bakış açısıyla, vazişta stilinde; zorlamadan, herkesin yapabileceği düzeyde, nefes ve beden uyumunu temel alarak paylaşma üzerine ilk eğitimimi tamamladım.

Bu yolculuğa yoganın çin tıbbı ile kesiştiği yerden devam ederek meridyen teorileri ve 5 element ile yoga serileri üzerine eğitimime devam ettim. Meridyenler ve bedenin fasyal ağı ilgimi çektiği için yin yoga alanında ileri seviye uzmanlık programına katıldım. Beden farklılıklarını gördükçe ve her bedenin ihtiyacının farklı olduğunu kavradıkça yoganın destekleyici bir terapi olarak her bireye özgü uygulatıldığı ve pek çok rahatsızlığa şifa olduğu alan olan Bütünsel Yoga Terapi ve Beden Koçluğu üzerine eğitimimi sürdürdüm.

Nefes ve beden uyumunu temel alan yin ve yang elementler içeren dersler hazırlamaktan ve yogayı yumuşak bir tavırla sunmaktan keyif alıyorum.

Yin Yoga
Pozlarda uzun süre kalınan esneme ve gevşeme odaklı meditatif bir yoga türüdür. Bedenin yang dokusu olan kaslardan ziyade daha derin dokular olarak tabir edilen yin dokulara; derin fasya ağlarına, ligamentlere, tendonlara ve hatta kemiklere kadar ulaşan derin bir çalışmadır. Bedene esneklik kazandırır. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır. Bedende sıkışık dokuların canlanmasına ve kan dolaşımının rahatlamasına destek olur. Günümüzün koşturmalı hayatı içinde yavaşlamak, tekrar beden ile bağ kurup bedene kulak vermek ve içerde olup biteni fark etmek için zaman ve alan tanır.
 
Yin & Yang Yoga
Güçlendirici ve gevşetici pozların bir arada sunulduğu, hem yin hem de yang elementler içeren bütünsel bir yoga çalışmasıdır. Nefes ve beden uyumunu esas alır. Güçlü ve dinamik yoga pozları ile bedenin yang dokusu olan kasları çalıştırmayı hedefler. Aynı zamanda rahatlatıcı ve gevşetici pozlar ile bedenin yin dokusu olan derin bağ dokularını esneten pozları da içerir. Gücün içindeki yumuşak tavrı ve durağanlığın içindeki dönüşümü araştırır.